Comment are off

Tunç Karaçay

Tunç Karaçay İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Medya İletişim Sistemleri üzerine lisans eğitimi aldıktan sonra Sabancı Üniversitesi Uyuşmazlık Analizi ve Çözümü programında 2010-2012 yılları arasında yüksek lisansını tamamladı.

Karaçay, Uyuşmazlık Çözümünde Müzakere ve Arabuluculuk konusunda teorik ve pratik olarak çalışmalarını Sabancı Üniversitesi’nin ardından master eğitmen ve program danışmanı olarak devam ettirdi. 2011 yılından bu yana farklı yaş ve sektör gruplarından kişilerle çalışmaktadır. Bu çalışmalar ile birlikte, temel olarak aşağıdaki konularda eğitim veriyor:

  • Uyuşmazlık tanımı, analizi ve çözümü
  • Müzakere bilgisi, müzakere teknikleri, evreleri ve çeşitleri
  • Arabulucu ve arabuluculuk tanımı. arabuluculuğun çeşitleri, evreleri
  • Kolaylaştırıcılık
  • Aktif dinleme yöntemleri

Karaçay, yüksek lisans eğitimi sırasında uyuşmazlık analizi ve çözümü, kültür ve uyuşmazlık, organizasyonlarda uyuşmazlık yönetimi, uluslararası müzakere ve arabuluculuk süreçleri, çatışma sonrası ortamları, müzakere ve arabuluculuk pratik uygulamaları konularında toplam 448 saat ders aldı ve bu konularda araştırmalarda bulunmuştur. Akademik çalışmalarında söylem ve içerik analizi, kentleşme, medya ve uyuşmazlık analizi, toplumsal cinsiyet, siyaset felsefesi, toplumsal bellek kültürel incelemeler üzerine eğilmiş; ana akım medyada çatışmacı söylem bitirme projesi ile yüksek lisans programını tamamlamıştır.

Akademik yetkinliğin yanı sıra, Lise ve üniversite tiyatro topluluklarında yönetmelik yapan ve katılımcı tiyatro modelini eğitimlerde geliştiren Karaçay pek çok farklı kurum ve organizasyonda 2011-2013 yılları arasında Elif Kalan ile toplam 200 saate yakın eğitimi yaklaşık 500’ün üzerinde katılımcıya ulaştırdı. Ayrıca master eğitmen olarak 31 kentte çeşitli projeler bünyesinde verilen 79 müzakere ve arabuluculuk eğitimine süpervizörlük yaptı. Bu eğitimler toplamda 1570 kişiye ulaştı. Ulusal çapta verilen eğitimlerin yanı sıra UNICEF Türkiye ofisi ile ortaklaşa organize edilen eğitimlerde 28 ülkeden gelen 80 gence İngilizce olarak eğitim verdi.

Karaçay, 2014-2015 güz eğitim dönemi itibari ile Sabancı Üniversitesi’nde, Uyuşmazlık Analizi ve Çözümü Yüksek Lisans Programı kapsamında “Uyuşmazlık Çözümü Pratiği Dersi”ni vermektedir.

Tunç Karaçay, Conflictus Uyuşmazlık Çözümü Eğitim ve Danışmanlık’ın kurucu ortaklarından biridir.

 

linkedin
facebook
twitter
email
tunckaracay@uyusmazlikcozumu.com / info@uyusmazlikcozumu.com
Translate »